Grupa Kameny

Grupa Kameny to najmłodsza formacja tańca współczesnego, powstała w roku 2015 z Absolwentów zamiejscowego wydziału teatru tańca w Bytomiu, krakowskiej PWST. Tancerze jako projekt inauguracyjny a zarazem dyplomowy zrealizowali premierę odkrytego przez Agencje baletu Feliksa Nowowiejskiego „Malowanki Ludowe”. W roku 2016 przy wsparciu solistów Krakowskiego Teatru Tańca realizują drugi z baletów tego kompozytora „Król Wichrów” w ramach projektu Wehikuł Czasu, realizowanego w rok Nowowiejskiego.

Krakowski Teatr Tańca

Krakowski Teatr Tańca, dawniej Teatr Tańca GRUPAboso (1996 – 2008), powstał w 2008 roku. Założycielem Teatru i kierownikiem artystycznym jest Eryk Makohon. Obecnie Teatr współtworzy tandem Eryk Makohon i Paweł Łyskawa oraz grupa niezależnych tancerzy. KTT działa pod patronatem instytucjonalnym Teatru Miejskiego KTO. Teatr posiada własne studio teatralne, w którym obok pracy artystycznej realizuje podjętą wiele lat temu misję edukacyjną. Od marca 2015 roku Krakowski Teatr Tańca funkcjonuje jako stowarzyszenie.

Krakowski Teatr Tańca przez ponad dziesięć lat działał przy Nowohuckim Centrum Kultury, a w 2014 roku w ramach utworzonego tam przez Eryka Makohona Krakowskiego Centrum Choreograficznego.Eryk Makohon i Paweł Łyskawa są inicjatorami i pomysłodawcami wielu wydarzeń, które teraz realizowane są w mniej lub bardziej zmienionej formie przez Krakowskie Centrum Choreograficzne. Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Konkurs Choreograficzny 3…2…1…TANIEC, projekt „Premiera w Centrum”, BalletOFFFestival, Pracownia METAfizyczna to idee zapoczątkowane w ramach Krakowskiego Teatru Tańca. Teraz przejęte i realizowane przez pracowników Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Teatr przez wiele lat pracował w oparciu o długoletni proces, rezygnując z pracy projektowej, koncentrując się na wspólnym, długotrwałym poszukiwaniu w przeróżnych, czasem bardzo odległych dziedzinach, szukając często inspiracji także w polskiej tradycji teatralnej.

Zespół jest laureatem wielu festiwali i konkursów, m.in. Tyskich Spotkań Teatralnych (nagroda w 2007 r., nagroda główna w 2009, 2010 i 2012 roku), Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie (nagroda główna w 2009 r.), polskiej edycji festiwalu solo&duo (2009, 2010), reprezentował także Polskę na XIII Biennale Młodych Artystów Europy i Krajów Śródziemnomorskich, który w maju 2008 odbył się w Barii (Włochy). Krakowski Teatr Tańca bierze udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych oraz festiwalach w Polsce (między innymi Festiwal Tańca w Kielcach, Dancing Poznań, Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie, Festiwal Kalejdoskop w Białymstoku, Noc Teatrów i wiele innych).

Zespół Pieśni i Tańca
„Ziemia Myślenicka”

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wszedł do finału pierwszej polskiej edycji nowego tanecznego show telewizji Polsat Got to Dance Tylko Taniec. Jest to wydarzenie bez precedensu w polskiej telewizji. Jak dotychczas żadna formacja reprezentująca polski taniec ludowy nie zakwalifikowała się aż tak wysoko. Młodzi artyści z Myślenic podjęli ryzykowne działanie. Taniec ludowy z tradycyjnymi figurami, krokami i strojami połączyli ze współczesną wersją muzyki folkowej zmiksowanej z perkusją, scratchami i D&B. Możliwości były dwie: kompletna porażka lub sukces. Połączenie to okazało się jednak strzałem w dziesiątkę. Zaskoczenia nie kryli jurorzy: Krystyna Mazurówna, Michał Malitowski, Joanna Liszowska i Alan Andersz, który występ „Ziemi Myślenickiej” skwitował krótko: „Nie jaram się tańcem ludowym, ale takie coś mogę oglądać na okrągło”. Do półfinału programu trafiło 30 wykonawców wyselekcjonowanych z ponad kilku tysięcy, którzy zgłosili się na castingi w całej Polsce.

Repertuar Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice – Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, to umiejętne połączenie niezwykle pięknego polskiego folkloru (opracowanego scenicznie) w barwne i emocjonując widowisko sceniczne. Prezentowany od lat program wzbogacają wiernie odtworzone, pełne kolorów i zdobień kostiumy ludowe, odpowiadające charakterowi danego regionu. Naszym niewątpliwym atutem jest prawdziwa kapela ludowa złożona z profesjonalnych muzyków. Występy „Ziemi Myślenickiej” cieszą się powodzeniem i uznaniem wśród publiczności krajowej i zagranicznej. ZPiT „Ziemia Myślenicka”, to sprawdzona i doświadczona grupa artystów profesjonalnych i amatorów.