100-lecie
Domu Pracy Twórczej
Kamenówka

Logo_NIMIT_MKiDN-600

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

21.07.2021

środa, godz. 18.30 

Organic Noises 

Prezentacja zespołu Organic Noises i autorskiego krążka „ReCreation Live” to zaskakujące połączenie jazzu ze światem muzyki ethno i domieszką elektroniki.  Pomysł na powstanie albumu zrodził się w trakcie trasy koncertowej zespołu na Ukrainie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Bez” w 2019 roku, nagranie miało miejsce w lutym 2020 podczas koncertu w krakowskim klubie Zaścianek. Na płycie, poza sekcją rytmiczną wzbogaconą o syntezator Moog, skrzypcami akustycznymi i elektrycznymi, obojem oraz gitarą akustyczną, usłyszymy także wokal oraz egzotyczne instrumenty dęte, m.in. duduk, zurnę, blul. Twórczość zespołu Organic Noises opiera się na czerpaniu z tradycji muzyki ormiańskiej i słowiańskiej, a „ReCreation Live”, ich drugi album jest zdecydowanym zwrotek w kierunku bardziej „organicznego”, akustycznego brzmienia. Zespół nadal jednak porusza się w stylistyce jazz-fusion, traktując te ramy gatunkowe jako bazę formalną swojej muzyki.

 

W programie:

1. Yarkhushta
2. Ergen Diado
3. Hoondz
4. Pozic mamo roz
5. Dle Yaman
6. Breath
7. Lorik

22.07.2021

czwartek, godz. 18.30 

GOCH

Projekt muzyczny wokalistki Gosi Kotwicy oraz Adama Drzewieckiego - producenta, pianisty i kompozytora. Zespół wystąpił w Konkursie “Debiuty” podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Gosia zwyciężyła w programie „Szansa na sukces”, jest laureatką wielu festiwali ogólnopolskich i zagranicznych oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adam jest fanatykiem instrumentów analogowych, współpracuje z takimi artystami jak Janusz Radek, czy Püdelsi oraz prowadzi własne studio nagrań w Wieliczce. Zespół gościł w programach “Pytanie na śniadanie”, “Teleexpress” oraz “Halo Polonia”. 

GOCH. prezentuje alternatywny electro pop oscylujący wokół stylistyki lat 80-tych, czasem melancholijny, czasem prześmiewczy - na pewno nieprzewidywalny. Po singlu „Kobieta Prasująca”, koncertowym live „Tęskność” oraz nakręconym na rajskiej wyspie Bali klipie do „No bad vibes”, GOCH. prezentuje debiutancki album! 12 utworów – 12 historii o życiu i miłości, zbierających pozytywne recenzje: „Ogromna wyobraźnia twórcza w tak nieprzekombinowanym projekcie jest jego siłą” – Łukasz Dębowski, Polska Płyta Polska Muzyka, „Wykręcona propozycja” – Karolina Filarczyk, Muzykoholicy.com. 

23.07.2021

piątek, godz. 18.30 

FRAKTALE

Jest krakowskim kwartetem, którego muzykę można określić jako ustrukturyzowane improwizacje zawierające elementy jazzu, psychodelii oraz muzyki orientalnej. Powołany do życia w październiku 2016 roku, jak do tej pory, może pochwalić się dwoma albumami studyjnymi - „I”, oraz „II”, a także wydawnictwami koncertowymi „On the Road” i “Dharma Bums”. Inspiruje ich odwaga i bezszablonowość twórców takich jak Orneette Coleman, czy Albert Ayler redefiniujących ówczesne podejście do jazzu, jak i eksperymenty muzyczne pokroju „drone music” La Monte Younga oparta na dźwięku burdonowym, aż po pierwsze performance’y muzyczno-multimedialne „Exploding Plastic Inevitable” Warhola i Velvet Underground. 

W maju 2019 roku zespół zdobył Grand Prix na Jazz In The Park Competition w Cluj Napoca w Rumunii oraz wystąpił na głównym festiwalu Jazz In The Park obok takich artystów jak: Marcus Miller, Ghost-Note czy Delvon Lamarr Organ Trio. Pod koniec zeszłego roku zagrali także trasę z francuskim składem Buckshot Gala koncertując w Niemczech, Czechach oraz Polsce. 

„Bez zbędnego dramatyzowania i koloryzowania powiem, że krakowskie Fraktale to jedna z najświetniejszych rzeczy zaserwowanych przez rodzimą scenę, jaka przewinęła się przez mój odtwarzacz w roku 2018.” - Grzegorz Bryk, magazyngitarzysta.pl 

„Propozycja kwartetu wymyka się wszelkim klasyfikacjom, bo dawno nikt nie przedstawił tak odlotowego free jazzu.” - Maciek Saskowski, jazzsoul.pl 

“To naprawdę muzyka ponad podziałami, wymykająca się etykietom i śmiało spoglądająca w przyszłość. Fraktale wypełniają bezsprzecznie lukę na polskim rynku muzyki nie tyle jazzowej, co jedynie opartej na jazzowym instrumentarium i jazzowych strukturach. Treść tej muzyki daleko jednak wykracza poza klasyfikacje gatunkowe, co być może czyni ją tak wyjątkową. Fraktale – ten zespół to naprawdę pozycja z gatunku obowiązkowych.” - Jędrzej Janicki, JazzPress 

Fraktale to krakowski kwartet, który na drugiej płycie “II” stworzył własną muzyczną tożsamość, wymykającą się określonemu pojmowaniu muzyki. - Łukasz Dębowski, polskaplyta-polskamuzyka.pl 

 

W programie:

1. Palomares
2. Miszkolc
3. Benelux
4. Abraham
5. Nemezis

24.07.2021

sobota, godz. 18.30 

Körkarlen Trio gra muzykę do filmu niemego z 1921 roku
pt. Furman Śmierci.

Trzech pijaczków bawiących się na lokalnym cmentarzu opowiada legendę. Wedle niej, osoba, która umrze jako ostatnia w sylwestra, zostaje na następny rok furmanem powozu śmierci. Woźnica śmierci zbiera dusze zmarłych aż do momentu przekazania swej roli następnemu nieszczęśnikowi. Historia ta będąca adaptacją opowiadania Selmy Lagerlöf posłużyła Victorowi Sjöströmowi do stworzenia jednego z największych dzieł w historii kina – Furmana Śmierci. Film ten jest dziełem niezwykłym. Wielowarstwowa ekspozycja, efekty specjalne i sposób prowadzenia kamery spowodowały, że w momencie wyświetlania osiągnął ogromny sukces. Lata później krytycy, jak i wielkie postaci świata kina takie jak Charlie Chaplin i Ingmar Bergman uznali Furmana Śmierci za największe dzieło filmowe w historii. Zwrócili m.in. uwagę na sposób poprowadzenia fabuły i budowanie napięcia przez reżysera. Muzykę do filmu 100 lat po premierze obrazu wykonuje Körkarlen Trio. Zespół powołany specjalnie by uczcić dzieło. Muzycy grają przebrani w stroje doktorów plagi z XX wieku a ich tozsamości są alterego postaci z filmu. Kompozycja pisana przez trzy lata będąca odzwierciedleniem fabuły i nastroju filmu. Wśród instrumentów: perkusja, fortepian, syntezatory, dzwony koncertowe. Przed koncertem opcjonalnie może odbyć się prelekcja o filmie. Po wydarzeniu zespół zaprasza do wspólnej dyskusji. W trakcie wydarzenia zespół wykorzystuje kopię filmu Körkarlen w reż. Victora Sjöströma z 1921 roku. 

25.07.2021

niedziela, godz. 18.30 

JULIA MII

JULIA MII to solowy projekt krakowskiej wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki. 27 lutego 2020 roku ukazał się jej debiutancki album długogrający „TO JA, KSIĘŻYC” z dziewięcioma skomponowanymi przez nią utworami. Za produkcję albumu odpowiedzialny jest Piotr Madej (Patrick The Pan). Na krążku nie brakuje osobistych tekstów i dużej dawki melancholii, czyli tego co od zawsze gra jej w sercu. Muzyka, którą tworzy to chilloutowa mieszanka alternatywy i POP-u, z domieszką elektroniki, ambientu, klasycznych, akustycznych brzmień, ale również z wyczuwalnym charakterem indie-folku. 1/2 zespołu ma na swoim koncie m.in. wspólny występ podczas półfinału programu „Must Be The Music” oraz nominację do finałowej „dzikiej karty” przez Darka Maciborka z RMF FM. W ostanim czasie, frontmanka zespołu, Julia Mii, udzieliła wywiadów do Radia Eska, OFF Radia Kraków, Czwórki Polskiego Radia, Radia Opole czy Radia Wrocław, a wraz z całym składem zagrali akustycznie w Czwórce, w Radiu Opole, Radiu Wrocław oraz podczas finału konkursu MEGAFON organizowanego przed Radio Kraków w ramach Festiwalu Muzyki Alternatywnej GREEN ZOO FESTIVAL. 

 W programie:

1. Trapped
2. Księżyc
3. W ciszy
4. Na nowo
5. Recovery
6. Stop klatka KRK
7. You

8. Blade niebo
9. Ucieknijmy
10. Jestem tu 

Julia Mii – wokal/ukulele
Witek Niedojadło – 
gitara akustyczna/elektryczna 

30.07.2021

piątek, godz. 18.30 

Kwartet Hai 

Wygrana na festiwalu Stage4You (2020) – Grand Prix 8. Festiwalu Wschody (2019) – „Zjawisko” marcowego wydania pisma Teraz Rock „Unosi się na tym debiutem duch beztroskiej, szalonej, lekko absurdalnej zabawy słowem i dźwiękiem - a zarazem to kawał jak najbardziej poważnego, profesjonalnie przyrządzonego alternatywnego grania gdzieś z pogranicza psychodelii, jak najbardziej poważnego, profesjonalnie przyrządzonego alternatywnego grania gdzieś z pogranicza psychodelii, postrocka, garażowego hałasu, muzyki improwizowanej i nieoczywistej piosenkowości. (...) Wciąga, intryguje i zaskakuje.” – Marek Świrkowicz „Teraz Rock”.

Zuza Nierubca - Wiolonczela
Adam Jan Lipiński - Perkusja
Piotr Borkowski - Bas
Eddie Hai - Gitara/Wokal 

W programie:

1. Dzwoń Po Nadzór
2. Supły

3. W Powietrzu
4. Domyślna Kobieto 5. Citrus Paradiso
6. Pif Paf
7. Cyrk i konfetti deszcz
8. Post Post

9. Młodość
10. Krawędzie
11. Imagined Lovers 

31.07.2021

sobota, godz. 18.30 

SCENA KLASYKI, Eligiusz Skoczylas - fortepian

Urodzony w Krakowie w 1993 roku w rodzinie muzyków. Absolwent studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Marioli Cieniawy. Absolwent studiów magisterskich Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Piotra Sałajczyka. Laureat konkursów pianistycznych w Płocku, Manchesterze, Enschede i Słupsku. Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie wyróżniany nagrodami i stypendiami, m.in.: fundacji „Pro Musica Bona”, „Sapere Auso”, Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. W 2012 roku otrzymał stypendium „Młoda Polska”. Koncertował w Niemczech, Japonii, Anglii, Francji, Austrii, Hiszpanii, we Włoszech i na Litwie. Występował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej oraz Królewską Orkiestrą Filharmoniczną z Liverpoolu. Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych, pod kierunkiem takich pedagogów, jak Kevin Kenner, Paul Badura-Skoda, Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Bruno Canino czy Katarzyna Popowa-Zydroń. Oprócz gry solowej Eligiusz z pasją i z zamiłowaniem oddaje się kameralistyce. Występował w licznych duetach, triach i kwintecie fortepianowym – jego prezentacje konkursowe były wysoko oceniane m. in. w Łomiankach, Toruniu, Katowicach, Bydgoszczy i Rzymie. 

 

 W programie:

Fryderyk Chopin:
– Polonez As-dur op. 53
– Preludium Des-dur op. 28 nr 15
– Grande Valse Brillante op. 18
3 Mazurki op. 50:
- G-dur nr 1
– As-dur nr 2
– cis-moll nr 3
– Ballada g-moll op.23
Ignacy Jan Paderewski:
– Chant d’amour op. 10 nr 2
– Menuet G-dur op. 14 nr 2
Karol Szymanowski:
– Etiuda b-moll op. 4 nr 3
– 4 Mazurki z op. 50: nr 13-16 

1.08.2021

niedziela, godz. 18.30 

Eliza A. Tkacz

Eliza A. Tkacz mieszka i tworzy w Łodzi, gdzie ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Pisze teksty, komponuje i aranżuje utwory słowno–muzyczne, gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa. Przez niektórych, ze względu na barwę głosu i przestrzeń w muzyce, porównywana jest do Björk, Tori Amos i Kate Bush. Kompozycje, które tworzy są to zazwyczaj utwory refleksyjne i koncepcyjne, inspiruje ją muzyka skandynawska, malarstwo i fotografia artystyczna. W swoich piosenkach opowiada o podróżach, wyzwaniach, miłości i zabawie, a jednocześnie - o poczuciu obowiązku i odpowiedzialności.

Muzyka Elizy przenosi słuchacza na chwilę do innego świata, przestrzeni marzeń, wyzwala chęć kreatywnego tworzenia i podążania za własnymi pasjami. Jesienią 2021 roku ukaże się kolejny minialbum pt. „Itaka”, będzie to pięć piosenek, przystanków w podróży do idyllicznego miejsca. W 2019 roku miała miejsce premiera debiutanckiego mini albumu pt. "Flasz Frames". Są to cztery piosenki, różnorodne brzmieniowo, łączące muzykę elektroniczną z brzmieniami gitarowymi oraz dźwiękami fortepianu. Tematem przewodnim tego albumu jest miłość i wewnętrzna transformacja. W 2018 roku ukazały się trzy single: „Believing in silence (Home)”, „Swan” oraz „Until Death Do Us Part”, które stanowią koncepcyjny tryptyk, inspirowany tematami społecznymi. 

W 2020 roku wygrali konkurs Łódzka Noc Muzyki, wystąpili na festiwalach showcase'owych Tak Brzmi Miasto online oraz na szwedzkim Live at Heart online edition. W 2019 roku wystąpili na Songwriter Łódź Festival oraz na Powidz Jam Festival. Grają koncerty klubowe w całej Polsce. Eliza została również zakwalifikowana na drodze konkursu do wąskiego grona uczestników ogólnopolskiego programu Tak Brzmi Miasto Inkubator. W ramach trasy promującej album „Itaka”, wraz z zespołem, Eliza prezentuje melodyjne, ale też bardzo energetyczne kompozycje. Zarówno zwolennicy delikatnych wokaliz, jak i rytmicznych refrenów znajdą przestrzeń muzyczną dla siebie. 

 

W programie:

1. Itaka
2. Ile wody w rzece
3. Droga
4. Losing all
5. Love
6. Flash frames
7. Highway
8. All I need
9. Little things
10. Swan
11. Believing in silence
12. Until death do us part
13. Elijah
14. Nos voix
15. Fade to blue

3.08.2021

wtorek, godz. 18.30 

Oskar Cenkier

Oskar Cenkier to polski pianista młodego pokolenia. W swej muzyce łączy wpływy klasyczne, post-klasyczne, minimalistyczne, filmowe i progresywne, całość spajając sporą dawką ambientu. Jego brzmienie opiera się na mocno przetworzonym przez efekty fortepianie, uzupełnianym elektroniką i partiami organowymi. Kładąc spory nacisk na improwizację, odrzucił ideę statycznych i opartych na konkretnych setlistach, powtarzalnych koncertów, w zamian skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna.

To podejście ma swą genezę w dualizmie, z jakim Cenkier postrzega muzykę; stawiając po jednej stronie miłość do długich, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji, a po drugiej brak fizycznej możliwości samotnego odtworzenia ich na scenie, musiał znaleźć inną drogę do właściwego przekazania ulotnych emocji im towarzyszących. W ten sposób, jego nierzadko 20-minutowe utwory studyjne, rozpisywane czasem nawet na jedenaście grających równocześnie fortepianów, poprzez ciągłą dekompozycję i dekonstrukcję zyskały nowe życie podczas koncertów.

W 2018 roku miał premierę Bastion, najnowszy album Cenkiera, na którym zagrał on na wszystkich instrumentach i samodzielnie zajął się produkcją. Płyta po raz pierwszy, przedpremierowo, zadebiutowała w całości na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji Ciemna Strona Mocy 08.11.2018, a oficjalna premiera miała miejsce tydzień później. Dla radiowej „Trójki” wystąpił również na żywo z okazji Piano Day w marcu 2019, na scenie słynnego Studia im. Agnieszki Osieckiej.

 

 W programie:

1.The Eyes Remain The Same
2. Sequoia Sempervirens
3. #11
4. Whose Name Was Writ In Water
5. Signs of Sorrow
6. Iskra
7. Piorun
8. Late Us

5.08.2021

czwartek, godz. 18.30 

Empty Ashtray

Zespół Empty Ashtray to instrumentalne trio z Krakowa poruszające się muzycznie w szeroko pojętym rocku, lecz zdecydowanie odbiegając od klasycznej budowy utworów w tymże gatunku. Brak wokalu próbuje uzupełnić tworzonymi do każdego utworu wizualizacjami/filmami. 
Skład zespołu:
Tomasz Bysiewicz, Paweł Woźniak, Mariusz Bysiewicz. 

 

W programie:

1. Hajdefiniszyn
2. G100
3. Przychodzi hipster do lekarza
4. Kwaśne dreszcze
5. Czołgistom lżej po Błocieidzie
6. 110%
7. Ośli swing
8. Soczewica, koło, miele, młyn, chuja, buca, chałę
9. Chińczyk w kapeluszu
10. Ptaki
11. Szaleństwo
12. Proletariat
13. Tango Mielonka
14. Ciebienie
15. Kołowrotek z dyferencjałem
16. Syrenka renke myje
17. Przyczajony Tygrys, Ukryty Eufrat

6.08.2021

piątek, godz. 18.30 

Chłodno

Chłodno to duet dwojga przyjaciół ze Śląska, Julki oraz Szymona, który powstał we wrześniu 2019 roku. W swoich utworach łączą nostalgiczne ciepło letnich wieczorów wraz z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Muzyka, którą tworzą to połączenie przestrzennych brzmień folkowych i subtelnej elektroniki. Dwie różne perspektywy, dwie różne dusze, ale w ich muzyce łączą się w jedno. 

Na swoim koncie mają wydaną płytę EP. Samodzielnie zorganizowali dwie trasy koncertowe promujące płytę - w ponad 30 miastach. Zagrali koncert takich wydarzeniach jak Sofar Sounds Katowice, Festiwal Lato na Fortach, czy Arena Live w Arenie Gliwice. Chłodno zostało wybrane do projektu wschodzących artystów polskiej sceny muzycznej „My Name Is New” wytwórni Kayax. 

 

 W programie:

1. (S)pokój
2. Obudź
3. I teraz kiedy mogę spać
4. Niecodzienna
5. Chłodno było nam
6. Jakby tak
7. Oasis
8. Takiego chłopaka
9. Siebie mi daj
10. Nie mów nic. 

7.08.2021

sobota, godz. 18.30 

Żmij

Pięcioosobowy zespół muzyczny, wykonujący rockowe interpretacje muzyki ludowej oraz własne utwory inspirowane klimatem słowiańskim. Wkładamy w tworzenie moc, pasję oraz szczyptę mistycyzmu. Zespół nie przypadkiem zaczerpnął nazwę ze świata słowiańskich baśni i mitów. Wężokształtny stwór doskonale oddaje ducha magii, jaką staramy się wykreować na naszych koncertach. Grupę tworzą pasjonaci dawnych wierzeń i rodzimej mitologii, którzy postanowili przemieszać ludowe teksty i melodie z autorskimi. Pełne są one zarówno upiorów, mar i mrożących krew w żyłach obrazów, ale także i historii pięknych i wzruszających. Żmij w obecnej formule istnieje od pięciu lat. W tym czasie zagraliśmy na wielu festiwalach związanych z kulturą Słowian (m.in. Swar, Festiwal Mitologii Słowian, Stado), konwentach fantasy (m.in. Cytadela, Pilkon) oraz kilkadziesiąt innych koncertów. Graliśmy obok takich zespołów jak Żywiołak czy Percival. Jakub Zielina współpracował przy tworzeniu tekstu zespołu Lelek Macieja Szajkowskiego z Kapeli ze Wsi Warszawa. Zespół „Żmij” tworzą doświadczeni i nagradzani muzycy, znani z takich projektów jak: “Organic Noises” czy Julia Amirova Trio feat Iwona Karcz- Wojnarowska. Wokalistka zespołu Iwona Karcz-Wojnarowska została wyróżniona nagrodą im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki podczas międzynarodowego festiwalu “Mikołajki Folkowe” w 2020 roku. 

Skład zespołu:

Iwona Karcz - śpiew

Jakub „Żmij” Zielina - gitara, mandolina, śpiew
Wojciech Miller - lira korbowa 
Krystian Bajewski - bas
Jan Rusin – perkusja 

 

W programie:

1. Intro + Żmij
2. Chodziła dziewczyna
3. Stoi lipka
4. Podolanka
5. A w niedzielę z porania
6. Turlej
7. Łabędzice
8. Czarownice
9. Burza
10. Na rozstajnych drogach
11. Ogień
12. Pozic mamo roz
13. Do Ciebie Kawuniu
14. Wąż się wije
15. Tocz się wianeczku
16. Diabły
17. Ptaki
18. Kukułeczki
19. Kruk
20. Lipka

8.08.2021

niedziela, godz. 18.30 

ZUZA BAUM

ZUZA BAUM to młoda twórczyni; wokalistka, tekściarka i flecistka pretendująca do bycia raperką. W solowej odsłonie występuje z Alanem Wykpiszem, Kubą Banaszkiem oraz Maksem Olszewskim. 

Studentka wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz posiadaczka dwóch psów, zawodowo łamiąca konwenanse - tak w muzyce, jak i w życiu. Stypendystka Miasta Krakowa, leaderka zespołu Atlantyda La5er x ZUZA BAUM, założycielka kolektywu WYŻSZY PUŁAP. Świeżo brzmiącą mieszanka rapu, hip hopu i jazzu, którą ZUZA wnosi na scenę zdążyła już zaintrygować naszą rodzimą scenę muzyczną. Przyglądając się solowym działaniom ZUZY zapewne szybko dostrzeżecie ogrom pracy na bardzo niewielkiej powierzchni czasowej - w zaledwie trzy miesiące udało jej się zadebiutować singlem PROJECT AWAY oraz nie dać o sobie zapomnieć dzięki kolejnemu wydawnictwu - mowa tutaj o singlu pt. „CALL BACK”, tym razem bezpośrednio zapowiadającym nadciągający jak burza krążek „SNY”. 

 

 W programie:

1. SEN
2. CALL BACK
3. Deszcze
4. PROJECT AWAY
5. Rzeka
6. Needs succeed
7. Feels like home
8. Nothing to be lost 

12.08.2021

czwartek, godz. 18.30 

SCENA KLASYKI

Viktor Yankovskyi - baryton
Denis Olyinik - fortepian 

Viktor Yankovskyi - Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Kolegium Muzycznym w Drohobyczu w klasie gitary ( 2010- 2014) i śpiewu solowego.( 2011-2014) Następnie kontynuował kształcenie wokalne w Akademii Muzycznej we Lwowie, ( 2016-2018) gdzie uzyskał tytuł licencjata. Technikę wokalną doskonalił studiując pod kierunkiem prof. Kornela Siatetsky’ego – wybitnego tenora ukraińskiego. Aktualnie jest studentem ostatniego roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Ewy Biegas. ( od 2019) Viktor Yankovskyi prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Jako solista koncertował między innymi z Orkiestrą Opery Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Narodową Prezydencką Orkiestrą Ukrainy, Orchestre de Chambre Nouvelle Europe, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Filharmonii Chmielnickiej, Filharmonii Śląskiej. Współpracował z wieloma dyrygentami w Polsce i zagranicą, jak m.in. Herman Breuer, Franck Chastrusse Colombier, Sebastian Perłowski, Jerzy Kosek, Tadeusz Kozłowski, Nicolas Krauze, Taras Martyniuk, Volodimir Syvohip, Vasyl Vasylenko. W roku 2017 odbył trasę koncertową we Włoszech, występując w Mediolanie, Wenecji i Bresci. W tym samym roku dał liczne koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej oraz koncerty kameralne przy Operze Lwowskiej. W maju 2019 roku śpiewak uczestniczył w cyklu koncertów operowych z towarzyszeniem Orchestre de Chambre Lwowskiej. W maju 2019 roku śpiewak uczestniczył w cyklu koncertów operowych z towarzyszeniem Orchestre de Chambre pod dyrekcją Nicolasa Krauze w Paryżu, zaś w październiku wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej podczas Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego kreując partię barytonową w Stabat Mater Szymanowskiego i Modlitwie za Polskę Stojowskiego. Od 2019r. Viktor Yankovskyi jest solistą Opery Lwowskiej. W czerwcu 2019 roku zadebiutował na deskach Opery Lwowskiej wcielając się w tytułową rolę w spektaklu „Don Giovanni” W. A. Mozarta. W listopadzie 2019r. zadebiutował na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu kreując partię Stanisława w operze S. Moniuszki Verbum nobile w reżyserii Henryka Konwińskiego. Działalność koncertowa Viktora Yankovskyi’ego to także liczne recitale solowe z towarzyszeniem fortepianu.Od 2020 r. baryton współpracuje z pianistą Grzegorzem Biegasem promując polską i ukraińską lirykę wokalną, również tę niesłusznie zapomnianą. Z okazji 100 lecia Bitwy Warszawskiej i 100 lecia sojuszu polsko- ukraińskiego realizują projekt przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oddział Kraków. Viktor Yankowsky może poszczycić się również ciekawą dyskografią. W roku 2020 nagrał Pieśni Walki i Tęsknoty ( fort. G.Biegas) dla Kameny, Kołysanki Polskie ( G.Biegas/E.Biegas) dla Kameny, Poniatowski Msza F Dur ( Filharmonia Lwowska/Perłowski) dla DUX, W.Lirski ( Chór Filharmonii Ślaskiej/ G. Biegas/Perłowski/E. Tracz) dla Kameny. W roku 2021 planowana jest płyta z pieśniami Wainberga i Laksa. 

Viktor Yankovskyi jest laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych: 
The best man Voice - News Years Vien Competitions ( Wiedeń 2020)
Grand Prix na Konkursie Wokalnym „Złota Róża” (Lwów, 2015)
Grand Prix Richard Wagner Award podczas IV Competition Michael Stricharz Foundation for Young Opera Singers (Lwów, 2019)
I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bella voce” w Busku-Zdroju (Busko-Zdrój, 2019)
II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków (Częstochowa, 2019) nagroda specjalna za najlepsze wykonanie polskiej arii operowej podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (Bytom, 2019)
wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie (Mława, 2019).
finalista „The Wassyl Slipak Young Vocalists Competition” (Lwów, 2017)
finalista Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Krynica-Zdrój, 2019)
Nominowany do nagrody Labia Callegaro Prize 2020 ( ostateczne rozstrzygnięcie przesunięte na 2021) 

 

W programie:

„Russian romances”
1.Tchaikovsky – I Bless You, Forests, Op.47, TH 103, No.5 
2. Tchaikovsky – Once Again, Like Before, I Am Alone, Op.73, TH 109, No.6
3. Tchaikovsky – Don Juan's Serenade, Op.38, No.1
4. Tchaikovsky – Not a Word, Beloved, Op.6, TH 93, No.2
5. Tchaikovsky – The Love of a Dead Man, Op.38, TH 101, No.5
6. Tchaikovsky – I Should Like In a Single Word, TH 100
7. Tchaikovsky –  MY GENIUS, MY ANGEL, MY FRIEND AFANASY FET CA - TH 89
8. Tchaikovsky – None But The Lonely Heart, Op.6, TH 93, No.6
9. Rachmaninoff – Oh, no, I beg of you, don't leave!” Op. 4, No. 1
10. Rachmaninov – Yesterday We Met, Op.26, No.13
11. Rachmaninoff – Everything passes
12. Rachmaninoff – Passes All
13. Rachmaninoff – Do not sing to me, my beauty
14. Rachmaninoff – She's As Fair As Noon
15. Rachmaninoff – Excerpt from A. Musset
16. Rachmaninov – At the Gates of the Cloister 
17. Rachmaninoff – Again I Am Alone Op.26 No.9
18. Rachmaninoff – Sleep op 38 No 5

13.08.2021

niedziela, godz. 18.30 

SCENA KLASYKI

Viktor Yankovskyi - baryton
Denis Olyinik - fortepian

W programie:
1. V. Bellini – aria Riccardo Ah, per sempre... z op. „I Puritani”
2. G. Donizetti – aria Malatesty Bella siccome un angelo z op. „Don Pasquale”
3. P. Czajkowski – aria Oniegina Wy mnie pisali... z op. „Eugeniusz Oniegin”
4. P. Czajkowski – aria Księcia Jeleckiego Ja vas lublu... z op. „Dama Pikowa”
5. G. Donizetti – aria Belcore Come Paride vezzoso z op. „L’elisir d’amore”
6. G. Verdi – aria Renato Alla vita che t’arride z op. „Un ballo in maschera”
7. G. Verdi – scena śmierci Rodrigo Per me giunto... Io morrò z op. „Don Carlo”
8. G. Verdi – aria Germona „Di provenza mar il sol”

 

14.08.2021

sobota, godz. 18.30 

It’s July Already

Zespół jest laureatem X edycji konkursu Radia Kraków dla młodych zespołów „Megafon”. 

Skład zespołu: 
Krzysiek Winiarski - wokal, gitara
Kamila Zielińska - wokal

Michał Juszczak - bas

Mateusz Madej - klawisze 
Piotrek Kozłowski - perkusja 

 

W programie:

1. Sentimental
2. I Can Ignore Come Fight
3. Careful
4. My Brother And I Engineers
5. Deep Cover
6. Bed and Breakfast Better Late Than Soon Foreign Interventions Miracles
7. Better With Words Scout Boys
8. Leaving Home 

15.08.2021

niedziela, godz. 18.30 

SCENA KLASYKI

Viktor Yankovskyi - baryton
Grzegorz Biegas - fortepian 

M.Weinberg op 17, 57
Niewiadomski - wybór pieśni patriotycznych 

 

20.08.2021

piątek, godz. 18.30 

Miłosz Bazarnik 5tet

Miłosz Bazarnik 5tet to nowa odsłona muzyki lidera zespołu znanego ze swojego autorskiego tria (płyta „Trip of a LifeTime” nakładem DUX JAZZ), zespołu Lazy Swingers Band czy JEDNO. Tym razem sięga po rzadko spotykany pięcioosobowy skład: sekcja rytmiczna z saksofonem tenorowym i gitarą elektryczną. W swojej twórczości inspiruje się takimi artystami jak Aaron Parks, Mike Moreno, Olli Hirvonen czy Marcin Wasilewski. Pomiędzy konkretnymi ostinatami basowymi, czy mocnymi tematami znajdziemy także sporo liryzmu i przestrzeni.

W skład zespołu wchodzi:
Krzysztof Matejski – saksofon tenorowy
Oskar Tomala – gitara elektryczna
Miłosz Bazarnik – instrumenty klawiszowe
Marek Dufek – kontrabas
Łukasz Giergiel – perkusja

 

W programie:

1. New Market
2. Miracle
3. Daddy's Groove
4. Tough Happiness
5. PP 
6. Night Walk
7. Blues for Agu
8. Umbria's Sprites 

21.08.2021

sobota, godz. 18.30 

SCENA KLASYKI

Jakub Cetnarowski - fortepian

Jakub Cetnarowski (ur. 1997r.) naukę gry na fortepianie rozpoczął w latach 2008-2012 w PSM I stopnia im. Władysława Żurawlewa w Bochni (woj. małopolskie) w klasie mgr Teresy Fyda. Od 2012 był uczniem w PSM II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie fortepianu mgr Agnieszki Plata, a od roku 2015 w klasie mgr Olgi Łazarskiej. Ukończywszy z wyróżnieniem PSM II stopnia w 2017 r. rozpoczął studia tego samego roku na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr hab. Beaty Bilińskiej, prof. AM oraz w klasie kameralistyki adt dr Joanny Galon-Frant. Od października 2019 r. doskonali swoje umiejętności pod okiem adt dr hab. Piotra Sałajczyka.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Waldemar Andrzejewski, Wojciech Świtała, Vyacheslav Gryaznov, Orla McDonagh, Philippe Giusiano, Ewa Pobłocka, Jerzy Sterczyński, Carlo Palese, Valentina Igoshina, Andrzej Jasiński.

Od 2018 współorganizuje Międzynarodowe Kursy Pianistyczne w Katowicach, a od marca 2021 r. jest przewodniczącym Koła Artystyczno-Naukowego Pianistów przy Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach. W wyniku krajowych eliminacji został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który planowany jest na wrzesień 2021.

 

W programie:

Ignacy Friedman 
– Etiuda A-dur op. 63 nr 1
Fryderyk Chopin 
Etiuda cis-moll op.10 nr 4
Karol Szymanowski 
Etiuda C-dur op. 4 nr 4
Władysław Żeleński 
– Rêverie op. 48
*
Karol Szymanowski
„Szeherezada” z cyklu Maski op. 34
Władysław Żeleński 
Thème varié op. 62
Ignacy Friedman
Klavierstücke op. 27
Prolog
Geständnis
Mazurka
Im Volkston
Ignacy Friedman 
Novellette op. 14 nr 4

22.08.2021

niedziela, godz. 18.30 

Ania Sama

Ania Sama, czyli Anna Maciejczyk na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. Jej przygoda z muzyką, a właściwie ze śpiewaniem zaczęła się w dorosłym życiu. Jest autorką słów oraz melodii. W swojej pracy artystycznej stara się dobierać doświadczonych artystów i producentów. Dzięki temu efekty jakie osiąga mają bardzo wysoki poziom. Do tej pory współpracowała między innymi z: Patrick The Pan, Hyper Son, Szymon Piotrowski, Michał Sarapata czy Olga Czyżykiewicz.
Na swoim koncie ma 3 single „Pestka”, „Kołyszą” i „Krok po kroczku” zapowiadające album „Śnienie”, który ma ukazać się wiosną 2021 roku.
Rok 2020 był dla Ani znaczący, nie tylko nawiązała współpracę z Be Your Own Label, ale też ukończyła Tak Brzmi Miasto Inkubator (prestiżowy program edukacyjny dla artystów i managerów muzycznych) oraz zakwalifikowała się do letniego obozu TBM'u. Wykładowcami i trenerami podczas tych programów byli min.: Daga Gregorowicz (Dagadana), Paweł Hordejuk (Happysad), Bartek Stawiarz, Leszek Biolik oraz wielu innych. W marcu 2021 jej piosenka Śnienie weszła do półfinału prestiżowego International Songwritting Competition, do którego dostało się tylko 9% zgłoszeń z całego świata (z ponad 26 tys. zgłoszeń). Na wiosnę 2021 Ania planuje premierę debiutanckiej płyty. 

 

W programie:

1. Obca
2. Śnienie
3. Gdybyś chciał
4. Krok po kroczku
5. Kołyszą
6. When I'm fallin in love
7. Niepocałunki
8. Zakamarki
9. Zagraj ze mną
10. Światło
11. Morze kobiecych łez
12. Pestka
13. Festiwal spadających
14. Zatrute jezioro

Gra muzyka! Najlepszy cytat na koniec.