Hipgnosis

Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona „wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło”. Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS. Choć przymiarki trwały już rok wcześniej, zespół powstał ostatecznie w Krakowie w 2005 roku. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami, ale HIPGNOSIS jest dla nich „punktem zero” i ponownymi narodzinami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami - jak twierdzą muzycy, nie chcą ani publiczności, ani siebie rozpraszać. „SKY IS THE LIMIT”, debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstał między marcem a wrześniem 2005 roku. Aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę muzycy zrezygnowali wtedy z propozycji podpisania kontraktu z Universal Music Poland.

1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album „STILL UMMADELLING", zarejestrowany podczas koncertu w Radio Kraków. Zawierał on także premierową (studyjną) piosenkę „Wherever The Angels Fall”. Znany z debiutu materiał został przedstawiony w bardziej rockowych, odmiennych wersjach, pojawiło się też mnóstwo nowych fragmentów, w tym w finale wersja utworu zespołu Pink Floyd „Careful With That Axe, Eugene”. 18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley (Niemcy), grając na jednej scenie obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.

W 2011 roku ukazał się album „RELUSION”, spójna wypowiedż na temat (wszelkich) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowany książką Richarda Dawkinsa „Bóg Urojony”. W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego (Program III Polskiego Radia) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe ze wszystkich polskich wydawnictw.

Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie (obecnie w Toruniu) STOWARZYSZENIE INICJATYW NIEZALEŻNYCH „PROGRES” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011 i przyznało zespołowi wręczaną wtedy po raz pierwszy Nagrodę im. RoRo Roszaka. Kolejny rok to rozszerzenie współpracy z jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy tworzących w nurcie zwanym „realizmem magicznym”, Tomaszem Sętowskim (którego obraz „Dwa Światy” wykorzystano na okładce „Relusion”), co doprowadziło do wyjątkowego koncertu Hipgnosis w galerii artysty oraz wydania winylowego boksu z całą studyjną dyskografią zespołu oraz albumem z obrazami.

10-lecie zespołu muzycy uczcili wydaniem 4-płytowego zestawu pod tytułem „LIFE PLAYS NO ENCORES – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs”. Znajduje się w nim 1 płyta DVD z dwoma pełnymi koncertami: z Radia Kraków z 27 marca 2011ze wspólnej trasy z belgijskim Quantum Fantay oraz rejestracja z 1 kamery (niemniej z dobrej jakości dźwiękiem) historycznego już koncertu z Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, z Loreley (Niemcy) z dnia 18 lipca 2008. Pozostałe płyty zawierają unikatowe bootlegowe nagrania różnych koncertów.

Aktualny skład:
Sławek „SeQ” Ziemisławski - drums, keyboards, electronics;
Ania Batko „KuL” - vocal;
Radek Czapka „ThuG” - keyboards;
Piotrek Nodzeński „PiTu” - bass, vocals;
Marcin Kruczek – gitary;
Przemek Nodzeński – vocals.

Dyskografia:
2006-05-15 SKY IS THE LIMIT, CD (Studio Hipgnosis-Art & Music Corner)
2006-06-15 EP (Studio Hipgnosis-Art)
2007-10-01 STILL UMMADELLIND – LIVE, CD (Studio Hipgnosis-Art & Rock Serwis)
2011-11-04 RELUSION, CD(Studio Hipgnosis-Art)
2012-12-08 RESSURECTION STONE, 3 LPs + album z obrazami T. Sętowskiego (Audio Cave)
2013-06-01 SKY IS THE LIMIT, LP (Audio Cave)
2013-06-01 RELUSION, 2 LPs (Audio Cave)
2015-05-01 LIFE PLAYS NO ENCORES, DVD + 3CDs box (Studio Hipgnosis-Art)